Průvodce zákazníka

Slovník pojmů

Infuze – infuzní rmutování je nejjednodušším rmutovacím postupem na varně, pro který postačuje jediná ohřívaná rmutovací nádoba, vyznačuje se světlejší barvou a méně výraznou chutí vyráběných piv.

Dekokce – u dekokčních způsobů rmutování se po vystření oddělí část objemu vystírky – rmut, který se samostatně zpracuje a před vrácením do vystírací pánve povaří. Klasický dvourmutový postup je vhodný pro výrobu světlých piv plzeňského typu.

Surogace – neboli zpracování škrobnatých náhražek, k surogaci se většinou přistupuje z čistě ekonomických důvodů, nejčastěji je jako surogát používán nesladovaný ječmen, rýže, kukuřice apod.

Svrchní kvašení – historie pivovarské výroby byla až do vynálezu chlazení v polovině 19. století spojena výhradně s kvasinkami svrchního kvašení, kvasí při vyšších teplotách, kvasinky jsou vynášeny bublinkami CO2 na povrch, používá se převážně pro výrobu piva typu "ale", "porter", "stout" apod.

Spodní kvašení - kvašení probíhá při nízkých teplotách, kvasinky po prokvašení sedimentují na dno, používá se převážně pro výrobu piva plzeňského typu.

Kvašení jednofázové – kvašení i dokvašování neboli zrání piva probíhá v jedné nádobě, kterou je převážně CKT tank nebo kombi tank, jedná se o moderní způsob výroby piva.

Kvašení dvoufázové – kvašení probíhá v otevřených nádobách nebo uzavřených tancích v prostoru pivovaru, který se nazývá spilka, dokvašování neboli zrání piva probíhá v uzavřených tancích vertikálních nebo horizontálních, v prostoru pivovaru, který se nazývá ležácký sklep. Jedná se o klasický výrobní postup, v modernějším pojetí může tento proces probíhat odděleně i v CKT tancích.

Spílání – je část výrobního procesu piva, při kterém dochází ke chlazení, provzdušnění, zakvašení a transportu vyrobené mladiny z varny na proces kvašení.

Ležák českého typu – nebo také plzeňského typu, rozumí se jím světlé pivo o koncentraci původní mladiny 11 – 12%, s dobrou plností, výraznou hořkostí a dobrou pěnivostí, vyrábí se obvykle dvourmutovým dekokčním způsobem a je středně prokvašené.

Stout – téměř černé, hutné pivo typu Ale, často sladké, většinou se pije nechlazené.

Ale – obecně svrchně kvašené pivo, původem z Anglie a Irska, o různém obsahu původního extraktu a různé barvy, existuje celá řada druhů různých Ale (Pale Ale, Old Ale, Brown Ale, Cream Ale, Scotch Ale, Bitter, Mild aj.).

Weiss – nebo také bílé pivo, pšeničné pivo, Weisse Bier, weisse, Weizenbier, obsahuje více než 50% pšeničného sladu, mírně nakyslé, méně chmelené, s ostrou ovocnou chutí, vysoce nasycené CO2.

Marzen – také Märzen Bier ("březňák"), je středně silný, sytě zbarvený ležák s výraznou sladovou vůní a chutí.

Bock – silný ležák různé barvy, podávající se hlavně k Vánocům a Velikonocům, Doppelbock je výjimečně silný ležák, který se vyrábí hlavně v Bavorsku.

Porter – tmavé, chuťově výrazné svrchně kvašené pivo, vysokoprocentní, silněji chmelené, původem z Londýna.